O nas

1 2
Kłosuj Komentuj Ulubione

Historia KGW Wilkowice

Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach działa już 58 lat dla dobra rodziny, wsi i kultywowania ludowych tradycji. Nasze motto to „Przyjaźń na pokolenia”. W naszym kole jest 124 członkiń, ale czynnie w kole działa 20 pań w różnym wieku, o różnych kwalifikacjach zawodowych, zainteresowaniach, które w swych działaniach doskonale się uzupełniają. Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach założyło w 1959 roku przez 12 gospodyń. Przez ten okres 58 lat zarządzały kołem trzy przewodniczące ś.p Florentyna Krawiec, dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu rozprowadzano w naszej wsi pisklęta kurze i kacze oraz sprowadzano i sprzedawano drzewa owocowe i ś.p Halina Wyżkiewicz, która nawiązała kontakt z leszczyńskim PZMOT-tem  i dzięki jej inicjatywie duża grupa członkiń Koła uzyskała prawo jazdy, natomiast od roku 1983 przewodniczącą jest Teresa Hanusek, która w 2018 roku obchodzić będzie 35 lat pracy w KGW.

W naszym Kole z założycielek-honorowych członkiń pozostały dwie: Krystyna Drymel pierwsza sekretarz Koła inicjatorka i organizatorka wycieczek turystycznych po Polsce oraz Maria Misiorna, która udostępniała swój dom na organizowanie kursów gotowania, szycia, szydełkowania.  Oprócz pracy kulturalnej koło organizuje pokazy kulinarne, prezentacje nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego. Uczestniczy w kiermaszach świątecznych,  co roku organizuje Zabawę „Andrzejkową” na 100 par, wycieczki turystyczne. Przez ten czas zwiedziłyśmy prawie całą Polskę w tym roku byłyśmy na Kielecczyźnie,  w przyszłym roku mamy do wyboru Łódź i jej okolice lub Bochnię, Beskid Niski i Sanok.

Naszą najważniejszą imprezą jest rekonstrukcja wsi polskiej z przełomów XIX i XX wieku pt. ”Dawno dawno temu na wsi”  tj. pranie na tarce, wyrabianie masła w starych maselnicach – kierzynkach, smażenie powideł, kiszenie kapusty, domek zielarki szeptuchy Ulki, pokaz zwierząt i ptactwa w zagrodzie wiejskiej oraz prace polowe młócenie zboża, kopanie ziemniaków czyli wykopki. Impreza ta połączona z degustacją dawnych smakołyków takich jak maślanka, ser smażony, kromka chleba z masłem i powidłami czy smalcem i ogórkiem, naszych wypieków oraz występem zespołów ludowych z okolic Wilkowic. 

Przy KGW  Wilkowice działa Klub „Złota Niteczka” zrzeszający panie, których pasją jest rękodzieło artystyczne tj. robótki szydełkowe, haft krzyżykowy, wstążkowy, matematyczny, technika kanzaschi, ozdabianie jaj wielkanocnych i prezentowanie ich na kiermaszach świątecznych.

Od 58 lat wyplatamy wieńce na dożynki wiejskie orgaznizowane przez Radę Sołecką Wilkowic. Współpracujemy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Kaszczorze. Ponadto wspomagamy finansowo inicjatywy społeczne.

Co rocznie organizujemy imprezy połączone z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Dziecka. Szczególnie pamiętamy o byłych i aktualnych, samotnych członkiniach Naszego Koła odwiedzając je w dniu 8 marca z upominkiem.

Nasze osiągnięcia:

Lata 60- te do 90- tych XX wieku

To przede wszystkim prace społeczne przy budowie szkoły podstawowej i domu strażaka w Wilkowicach.

Wsparcie finansowe na remont kościoła, budowy remizy strażackiej, na budowę Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Sanatorium dla Dzieci w Rabce oraz dzieci na Białorusi.

II miejsce za najlepszy wypiek regionalny podczas Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Smyczynie.

Udział w festynie w Lipnie pt. "Budzimy Wiosnę" organizowany przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lesznie o haśle „Lokalna aktywność sposobem na zmianę” konkursy na najlepszy ogród kwiatowy i warzywny.

Rok  2014

Nasze  zasłużone członkinie Krystyna Drymel, Teresa Hanusek ś.p. Stanisława Idzikowska, Maria Misiorna, Teresa Rogalka otrzymały medal „Order Serca – Matkom Wsi”  medale wręczał na uroczystości z okazji Dnia Matki  pan Jacek Jankowiak z Okręgowego Związku Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych w towarzystwie Przewodniczącej KGW Wilkowice Teresy Hanusek. Motto tej uroczystości brzmiało „Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.” Wilhelm Raabe

Rok 2015

 I miejsce za najlepszą babkę drożdżową w imprezie lokalnej Wielkanoc w Tradycji – otrzymałyśmy dyplom i kryształowe jajko ufundowane przez Wójta Gminy Lipno.

Rok 2017

Koło otrzymało dyplom „Przyjaciel Szkoły” za wieloletnie wsparcie oraz pomoc w działaniach podejmowanych na rzecz dobra naszych uczniów.

Udział w plebiscycie ogłoszonym przez „Głos Wielkopolski” Mistrzowie "AGRO 2017" w dwóch kategoriach Gospodyni Roku i Koło Roku;

I miejsce Teresa Hanusek Gospodyni powiatu leszczyńskiego

I  miejsce KGW Wilkowice powiatu leszczyńskiego

otrzymałyśmy medale od marszałka województwa wielkopolskiego.

W etapie wojewódzkim KGW Wilkowice zajęło:

 II miejsce w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku  województwa wielkopolskiego

 

 

 

 

Teresa H. z Koło Gospodyń Wiejskich Wilkowice

Udostępnij na facebook!

Malwina W.

Bardzo ciekawa historia koła, gratuluję Paniom udziału w tak wielu inicjatywach! :)

0

21 lis 2017, 14:09:30

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Kilka słów o gwarze

Swoją pasją i zamiłowaniem do gwary, tradycji i powrotu do korzeni dzieli się z nami Marian Kwiecień. „Zachęcam do naśladownictwa moich zainteresowań, na lokalne potrzeby Państwa okolicy, regionu. Zachowanie dawnych nazw, wyrażeń i treści, są tak samo ważne, jak dawne receptury kulinarne” - zapewnia pasjonat. . „Dziewczyno kochana pokaż mi kolana, pokaż mi oboje, czy takie jak moje…” To fragment ludowej przyśpiewki znany, jak mi wiadomo w wielu regionach kraju. Choć jestem radomianinem z urodzenia, a kielczaninem z zasiedzenia, to zamiłowaniem do ludowej kultury, w każdym formacie interesuję się „jak Polska długa i szeroka”. Powiadają, że „chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nie” Nie wstydzę się tego, bowiem od urodzenia poprzez naukę (mechanizacja rolnictwa) pracę zawodową i senioralną aktywność związany jestem ze wsią. Mam okazję podzielić się z Państwem moją pasją, a Wy czytelnicy poznać i porównać niektóre wyrażenia, nazwy i zwroty – czy są takie, jak nasze kielecko-radomskie? Poniżej kilka przykładów wyrażeń i ich znaczenie. Leć duchem ‘leć szybko’. Pies loto po drucie ‘pies uwiązany na łańcuchu mógł poruszać się wzdłuż drutu rozłożonego. na ziemi z umocowaniem na końcach najczęściej między domem i oborą lub domem i stodołą’. Statki na kuminie ‘naczynia kuchenne stojące w wiejskiej chacie na kuchni”. Sprzedać statki ‘sprzedać maszyny i narzędzia rolnicze’. Upolować krowę ‘uwiązać krowę na łące do łańcucha o długości 4-5 m, którego drugi koniec przytwierdzony jest drewnianym lub metalowym palem do podłoża. Pognać gadzinę ‘zapędzić bydło na pastwisko’. Napaść gadzinę ‘nakarmić zwierzęta’. Na krzywy ryj ‘ powiedzenie wśród znajomych nt. kogoś, kto chce uczestniczyć w składkowej imprezie bez ponoszenia kosztów’. Lepić ściany ‘uzupełniać szczeliny gliną między drewnianymi elementami starych chałup’ Nie powiem ci ‘w tym temacie nic mi nie wiadomo’. Idź ze, idź ze ‘z tym co mówisz, nie zgadzam się ’. Przykłady haseł wieloznacznych: bania, bolok, buzować, byk z gwarowym ich użyciem. Bania – 1) ‘dynia’: Ale wyrosły ci banie w warzywniku: 2) ‘guz na czole powstały w wyniku uderzenia się np. o kant stołu’: Przyłóz se na banie młotek, to bania stęchnie. Bolok – 1) ‘uszkodzony ziemniak’: uwozojta jak kopieta, bo robita motykamy dużo bolków: 2) ‘wrzód’: Musiołeś się cemś uderzyć i zrobiuł ci się bolok - nic ci nie bedzie, Buzować – 1) ‘silnie fermentuje wino w gąsiorze’: Tak wino będzie buzować ze sześć tygodni: 2) ‘silny płomień podczas pożaru’: Pierun strzeluł w styrte siana i zaceno się buzować. Byk – 1) ‘samiec krowy’’: Byk mo prawie rok i wazy 50 metrów: 2) ‘przezwisko’ Nie cypioj się dziecka, ty byku; 3) ‘błąd ortograficzny’: W kajecie cerwieniu się byki coś narobiuł. Marian Kwiecień Czytaj dalej

Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu

W dniu 17 marca 2024 r. w Zadzimiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia oraz Członkowie Wspólnoty Parafialnej Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego – Ordynariusza Włocławskiego. Misterium zainaugurowała o godz. 12:00 msza święta polowa, odprawiona na terenie amfiteatru w parku „Dereniowy Skarb” w Zadzimiu, bezpośrednio po której rozpoczęło się przedstawienie pasyjne z elementami Drogi Krzyżowej wzdłuż parkowych alei. Całość została zwieńczona sceną Ukrzyżowania u stóp kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Misterium odbyło się w Zadzimiu już po raz szósty. Pierwsze tego typu wydarzenie zostało zorganizowane w 2016 r. z okazji jubileuszu 600-lecia Parafii Zadzim. W przygotowanie tegorocznego wydarzenia zaangażowanych było ponad 50 osób w różnym wieku – dorosłych, dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Część aktorów bierze udział w zadzimskim przedstawieniu pasyjnym od samego początku, jednak z każdym rokiem przybywa też nowych twarzy – w tym także z sąsiednich miejscowości i parafii. Podczas tegorocznego Misterium w rolę Jezusa już po raz trzeci wcielił się Paweł Groberek – mieszkaniec Zadzimia, Maryją ponownie została Jadwiga Lewandowska – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, a w roli św. Piotra zadebiutował Mariusz Piotrowski. Jako Piłat ponownie wystąpił Sławomir Groberek – sołtys Zadzimia, zaś na czele kohorty rzymskich legionistów stanął Karol Janaszkiewicz. Wydarzenie swym śpiewem wzbogacił Łukasz Stępień – pochodzący z Chodaków student Uniwersytetu Łódzkiego i uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Oprawę muzyczną Misterium zapewnili panowie Robert Miłek i Sławomir Miłek Grupa Muzyczna „Brothers”, zaś o obsługę fotograficzną postarała się Oliwia Dominowska. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu po raz kolejny wzbogaciło parafialne rekolekcje i stanowiło dla wszystkich jego uczestników ważny etap w duchowym przygotowaniu się do świąt Wielkiej Nocy, czyli najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Karolina Lewandowska Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij